Det er dramatiske endringer på lokalradio Topp 15. Den observante vil se at Nea Radio ikke lenger er på toppen. Det skyldes på ingen måte at Nea har fått færre lyttere
Nea Radio har lenge ligget i en klasse for seg. De hadde i 3. kvartal en daglig oppslutning på 53 % i sitt eget område. Men området som ble målt var begrenset og gjenspeilte ikke den faktiske lyttingen. Derfor har ledelsen i Nea Radio bestemt seg for å utvide måleområdet kraftig, blant annet med Trondheim.
På den måten har de gått fra 6000 daglige lyttere til 30 000 lyttere! Men, målt i prosent har de gått kraftig nedover og ramler derfor ut av Lokalradio Topp 15, som baserer seg på tallene for prosentvis oppsluting i egetdefinert område.
Solørradioen inntar dermed førsteplassen, til tross for en liten tilbakegang. Radio 102 holder seg stabile og inntar andreplassen, mens det er Radio Alta som får æren av å kapre den siste plassen på plassen, med en god fremgang.
Lenger ned bør man legge merke til at Jærradioen er kommet inn på Topp 15. Det er trolig første gang de er med på denne lista, lokalradioer i storbyene har generelt lavere prosentvis oppslutning og er sjeldent med på lista. Vi kan også avsløre at en av Metro-kanalene ligger rett under 15. plassen
Kvartalets rakett er uten tvil Radio Randsfjord, som ramler inn på en sjuende plass med solid oppslutning. Ellers er det generelt litt lavere tall enn i forrige kvartal
Denne listen er basert på lokalradioundersøkelsen utført av Kantar TNS, uke 1, 2018 til uke 52, 2018. Tallene viser daglig oppslutning i egendefinert område.
# | Radiostasjon | Q4- 2018 (% dag) | Q3 – 2018 (% dag) |
---|---|---|---|
1 | Solørradioen | 36 | 38 |
2 | Radio 102 | 32 | 32 |
3 | Radio Alta | 28 | 24 |
4 | Elverumsradioen | 26 | 29 |
5 | Radio Bardufoss | 25 | 25 |
6 | Radio Ålesund | 23 | 24 |
7 | Radio Randsfjord | 22 | NY |
8 | Trysilradioen | 19 | 21 |
8 | Hamarradioen | 19 | 19 |
10 | 1FM Molde | 18 | 18 |
11 | Radio Tromsø | 17 | 16 |
12 | Radio Grenland | 16 | 22 |
12 | Radio Tønsberg | 16 | 18 |
14 | Radio Loland | 15 | 17 |
15 | Radio Trøndelag | 14 | NY |
15 | Jærradioen | 14 | NY |
Ut av lista fra forrige kvartal: Radio Nordsjø og Nea Radio
(NY) betyr ny på lista siden forrige kvartal
Legg til kommentar