Norsk lokalradioforbund vil få en mer aktiv rolle i samarbeidet mellom TONO og norske lokalradioer. Hva dette betyr vil forbundet informere om direkte.
TONO og Norsk Lokalradioforbund er altså enige om en ny avtale for bruk av musikk i norske lokalradioer. Den nye modellen innebærer blant annet at lokalradioer ikke lenger trenger å dokumentere lyttertall.
Forhandlingene mellom rettighetsorganisasjonen TONO og Norsk lokalradioforbund har pågått i nesten to år:
– Prosessen har tatt lang tid, selv om forhandlingene har vært konstruktive, så er det ikke til å legge skjul på at de har vært krevende, sier styreleder Aslak Skretting og fortsetter:
– Musikkvederlag er en stor kostnad for lokalradiobransjen, og vårt utgangspunkt inn i forhandlingene har vært at den gamle vederlagsmodellen ikke godt nok har tatt opp i seg de store endringene bransjen har gått gjennom de siste årene, sier Skretting.
Innføringen av DAB, samt en mer krevende og fragmentert medieøkonomi har bidratt til behov for endringer i måten musikkvederlaget beregnes på, opplyser styrelederen:
– Vi opplever at den nye modellen vi nå har blitt enige om bedre hensyntar dette
Siden slutten av 90-tallet har TONOs musikktimepris vært basert på innbyggertallet i hver enkelt lokalradiostasjon sitt sendeområde. Modellen ble oppdatert i 2018 slik at lokalradioer som kunne dokumentere vesentlig lavere lytting enn befolkningsgrunnlaget fikk lavere musikktimepris. Ulempen var at det kostet penger å dokumentere faktisk lytting.
TONO og Norsk Lokalradioforbund har derfor i fellesskap analysert faktisk radiolytting basert på Kantars CATI-lytterundersøkelser, og utarbeidet en modell med en såkalt degressiv struktur. Dermed vil en økning i sendeområde ikke lenger gi proporsjonal økning i musikktimepris. Musikktimeprisen baseres på SSBs innbyggertall i de kommunene som inngår i konsesjonsområdet, slik det er definert av Medietilsynet og NKom.
Den nye modellen innebærer at lokalradioene ikke lenger trenger å innhente og dokumentere egne lyttertall. Norsk Lokalradioforbund påtar seg dessuten å bistå TONO med å innhente korrekt informasjon fra sine medlemmer.
Det betyr at forbundet fremover vil få en mer aktiv rolle i arbeidet med å beregne korrekt vederlag for medlemmene og bidra med informasjonsinnhenting og utarbeidelse av datagrunnlag. Det er mange som lurer på nøyaktig hva dette medfører, og informasjonen vil bli sendt direkte til lokalradioene:
– Det vil innen kort tid bli sendt ut en informasjonsmail fra NLR til alle medlemmer med en orientering om den nye modellen, hva som endres, og hvordan vederlag skal beregnes, avslutter Skretting.




