• English
  • Finn din lokalradio
  • Kontakt oss
tirsdag 9. august 2022
  • Logg inn
Norsk Lokalradioforbund
  • Nyheter
    • Radionyheter
    • Lyttertall
    • Mediepolitikk
    • Myndighetsinformasjon
    • Medlemsinformasjon
    • Medlemsprofilen
    • Radiodager
    • Landssamlinger
  • Medlemsskap
    • Hvorfor bli medlem?
    • MedlemsportalLÅST
      • RadiotjenesterLÅST
      • MedlemsverktøyLÅST
      • BransjestatistikkLÅST
      • LytterdokumentasjonLÅST
      • KunnskapsbaseLÅST
      • DigitalportalLÅST
      • FordelsprogramLÅST
    • Se alle medlemmer
    • Søk om medlemskap
    • Kontingentsatser
  • Organisasjon
    • Kontakt oss
    • Om forbundet
    • Landsmøtet
    • Ansatte
    • Forbundsstyret
    • Vedtekter for NLR
    • Årsmeldinger
    • Lokalradioprisen
    • Pressebilder og logo
  • Mediepolitikk
    • Handlingsplan
    • Resolusjoner
    • Høringsuttalelser
    • Politiske innspill
Gå til Medlemsportalen
Søk om Pressekort
Ingen resultater
Se alle resultater
Norsk Lokalradioforbund
  • Nyheter
    • Radionyheter
    • Lyttertall
    • Mediepolitikk
    • Myndighetsinformasjon
    • Medlemsinformasjon
    • Medlemsprofilen
    • Radiodager
    • Landssamlinger
  • Medlemsskap
    • Hvorfor bli medlem?
    • MedlemsportalLÅST
      • RadiotjenesterLÅST
      • MedlemsverktøyLÅST
      • BransjestatistikkLÅST
      • LytterdokumentasjonLÅST
      • KunnskapsbaseLÅST
      • DigitalportalLÅST
      • FordelsprogramLÅST
    • Se alle medlemmer
    • Søk om medlemskap
    • Kontingentsatser
  • Organisasjon
    • Kontakt oss
    • Om forbundet
    • Landsmøtet
    • Ansatte
    • Forbundsstyret
    • Vedtekter for NLR
    • Årsmeldinger
    • Lokalradioprisen
    • Pressebilder og logo
  • Mediepolitikk
    • Handlingsplan
    • Resolusjoner
    • Høringsuttalelser
    • Politiske innspill
Ingen resultater
Se alle resultater
Norsk Lokalradioforbund
Ingen resultater
Se alle resultater
Hjem Nyheter Mediepolitikk

Har Helleland mistet troen på DAB?

blank Av Kyrre Dahl
04.01.2017
i Mediepolitikk
A A
Kulturministeren mener Norden er uvesentlig

Kulturminister Linda Hofstad Helleland. Foto: Thomas Haugersveen/Statsministerens kontor

129
VISNINGER
Del på FacebookDel på Twitter

Øverste sjef i NRK og Kulturminister Linda Hofstad Helleland, har lenge utrykt seg som en soleklar tilhenger av FM-slukking og digitaliseringen av radioen. I et ferskt intervju kommer hun med andre toner. 

– For å si det sånn, så tror jeg ikke vi kommer til å oppleve så ofte at Stortinget gjøre teknologivalg på vegne av samfunnet. Det sier Kulturministeren i et intervju med Dagbladet. Hun fortsetter:

– De teknologivalgene som er gjort politisk, har jo ikke vist seg å være det mest suksessfulle, sier Helleland, som så nærmest går i mot sitt eget storting når hun sier:

– Hadde vedtaket blitt fattet i dag, tror jeg situasjonen ville vært litt annerledes. Kulturministeren viser til at vedtaket om å innføre ble tatt før hennes tid og at kravene som ble satt er innfridd. (red.anm: i Dagbladet står det at vedtaket ble tatt for 16 år siden, vi tror de mener 6 år siden. )

I intervjuet mener Helleland at det er Arbeiderpartiet som har skylden, både for vedtaket om FM-slukking i første omgang og den intense debatten i Stortinget før jul:

– Det er jo Arbeiderpartiets kulturministre som har kjørt frem denne saken. Frps skepsis har vi vært kjent med hele tiden… Men at Arbeiderpartiet begynte å skape en usikkerhet knyttet til beredskapssituasjonen syntes jeg var litt vanskelig, sier Helleland til Dagbladet.

– For mange ble urolige, og det var det ingen grunn til, mener Kulturministeren, som har ansvaret for gjennomføringen av politikken.

Helleland har tydeligvis fått med seg den massive kritikken mot FM-slukkingen fra både lyttere, fiskere, bileiere og mange andre. Og hun innrømmer at hun tror det vil bli en krevende omstilling som starter 11. januar.

Da slår NRK, P4 og Radio Norge av sine FM-sendere i Nordland. Senere følger resten av landet etter regionvis. De aller fleste lokalradioer fortsetter på FM i minst fem år til.

 

 

 

Emneknagger: FM-slukkingLinda Hofstad Helleland
Forrige innlegg

Mener Medietilsynet ikke har gjort jobben sin

Neste innlegg

Offentlig varslingsprøve onsdag 11. januar

blank

Kyrre Dahl

Kyrre Dahl har over 30 års erfaring som programleder og journalist i radiobransjen. Han driver bransjenettstedet radionytt.no, jobber for bl.a. Radionyhetene og diverse lokalradioer. Dahl er også nettredaktør på lokalradio.no.

Relatert innhold

Kulturbørsen AS vant auksjon om DAB i Oslo-området
Mediepolitikk

Enklere å søke innholds-konsesjon på DAB

Av Kyrre Dahl
27.06.2022
Juleradio dagen lang på Radio Trøndelag
Mediepolitikk

Fylkespolitikere støtter FM i Trøndelag

Av Kyrre Dahl
21.06.2022
Neste innlegg
Test av varslingsanleggene for dambrudd i Sirdal

Offentlig varslingsprøve onsdag 11. januar

Kommentarer 2

  1. Dan-Olav Tjessem Meling says:
    6 år siden

    Jeg spør meg selv: Hva kan den VIRKELIGE grunnen til denne omleggingen være. Konspiratorisk kan en tenke at «noen» vil kunne ha en saftig økonomisk gevinst ved salg av alle de tekniske og elektroniske dippedutter som skal til, såsom fiberkabling, master, paraboler, sendere, DAB-radioapperater til alle potensiale brukere og ikke minst hvis det ligger en masse patenter bak som kan håve inn royalities på dette. Sett ut fra NRKs ståsted skulle en tro at det ikke var optimalt med en spredning av lytterskaren på et uttall av nye, både riksdekkende og lokale radio tilbud. Hvorfor er NRK så ivrig på dette ? Det står skrevet i artikkelen ovenfor at svenskene har droppet DAB. Bakgrunnen skal være at de ikke får god nok dekningsgrad over hele Sverige og som en av konsekvensene av dette, at blir en dårligere krise og beredskaps informasjonskanal. Det sies at det pga. teknikkens egenart ikke vil bli støy og bakgrunns sus som på FM. Enten hører man intet eller så er lytteropplevelsen krystallklar. Dette er ikke tilfelle. Med adapter i bilen har jeg mellom Stavanger og Oslo flere ganger forsøkt DAB-adapter og har opplevet støy, svake signaler og utfall av kanal ved grensene til ny DAB region. Jeg har kjørt i Danmark og igjennom Sverige og har måtte laste inn nye DAB-stasjonslister langs veiene. Å gjøre dette i fart er trafikkfarlig og hvem gidder å stoppe for oppdatering av listene på en slik langtur og deretter gjøre tidkrevende søk for å finne hva de forskjellige kanalene sender ? Nei, da er FM kanaler å foretrekke selvom det enkelte ganger kan være litt støy. Trafikkstøy er det allikevel, så det kan ikke bli en opptimal krystallklar musikkopplevelse av en konsert i en bil! En behøver ikke, under stasjons søk, å ta øyene av veien og resultatet kommer umiddelbart og kanalen følger meg hele veien ! Det blir også for meg, takk for nå NRK, som har stått konstant på, både på P1 og P2, i bil og hjem. Kriseinfo får jeg vel nå på SMS . Dette er i allefall innført fra fra Stavanger Kommunens beredskapsavdeling til alle med mobiltelefoner innenfor et valgt geografisk område.

  2. Ulf Korsmo says:
    6 år siden

    Og samtidig som NRK slokker sine sendinger på FM-båndet, slår vi av radioen, i hvert fall i bilen. Hjemme hører vi lite på den i alle fall. Da blir det noe lokalradio, og litt mer lydbøker, når vi er ute og kjører. NRK blir det i alle fall ikke mer. Så får vi ikke med oss trafikkmeldinger, men det får heller være. Savner NRK mindre og mindre allerede. Hovedkanalen har de gjort om til en suppe av smalltalk og visvas, ispedd ganske dårlig popmusikk, for å konkurrere med de kommersielle. De litt grundigere og interessante programmene har de gjemt bort i DAB eller andre lite tilgjengelige kanaler, som jeg ikke gidder å lete etter. Så, farvel NRK. Meg får dere ikke tilbake.

Fått med deg disse sakene?

  • Fikk støtte til å gjenopprette sendernett

    Fikk støtte til å gjenopprette sendernett

    76 delinger
    Del 30 Tweet 19
  • 38 delinger
    Del 15 Tweet 10
  • Alt for få kvinner i norsk radio

    44 delinger
    Del 18 Tweet 11
  • Koronatiltak feirer program nr. 100

    68 delinger
    Del 27 Tweet 17
  • 30 års jubileum for bygderadio

    50 delinger
    Del 20 Tweet 13
  • Ny redaktør i Radio Nova

    40 delinger
    Del 16 Tweet 10
  • Siddis Radio eksisterer ikke mer

    105 delinger
    Del 42 Tweet 26
  • Enklere å søke innholds-konsesjon på DAB

    82 delinger
    Del 33 Tweet 21

Samarbeidspartnere

Delta Meccanica : Brand Short Description Type Here.
Diggo : Brand Short Description Type Here.
Jutel Oy : Brand Short Description Type Here.
Institutt for journalistikk : Brand Short Description Type Here.
SOB : Brand Short Description Type Here.
DB : Brand Short Description Type Here.
LAWO : Brand Short Description Type Here.
Bredengen : Brand Short Description Type Here.
Micronet : Brand Short Description Type Here.
Boradcast Store : Brand Short Description Type Here.
Tono : Brand Short Description Type Here.
Gramo : Brand Short Description Type Here.
Soundware : Brand Short Description Type Here.
Lydrommet : Brand Short Description Type Here.
Paneda : Brand Short Description Type Here.
Kantar : Brand Short Description Type Here.
Tinex : Brand Short Description Type Here.
logo_nlr_vert

NO 961 128 641 MVA
Tollbodgata 2, 4611 Kristiansand

Telefon: +47 22 40 27 20
E-post: post@lokalradio.no

Norsk Lokalradioforbund er en medlemsbasert interesseorganisasjon for lokalradioer i Norge, Vi organiserer over 130 lokale radiostasjoner og har medlemmer i alle landets fylker. Våre medlemsstasjoner er av ulik størrelse, og opererer både i det ideelle og det kommersielle radiolandskapet. Vår viktigste oppgave er å arbeide for gode og stabile rammebetingelser som sikrer en sterk, varig og lønnsom bransje.

Vi ble stiftet i 1982 og er medlem i Norsk Presseforbund. Forbundet har kontor på Pressens Hus i Oslo og i Kristiansand.

Ansvarlig redaktør: Pål Lomeland
Webredaktør: Kyrre Dahl

Personvernerklæring

Ingen resultater
Se alle resultater
  • Nyheter
    • Radionyheter
    • Lyttertall
    • Mediepolitikk
    • Myndighetsinformasjon
    • Medlemsinformasjon
    • Medlemsprofilen
    • Radiodager
    • Landssamlinger
  • Medlemsskap
    • Hvorfor bli medlem?
    • Medlemsportal
      • Radiotjenester
      • Medlemsverktøy
      • Bransjestatistikk
      • Lytterdokumentasjon
      • Kunnskapsbase
      • Digitalportal
      • Fordelsprogram
    • Se alle medlemmer
    • Søk om medlemskap
    • Kontingentsatser
  • Organisasjon
    • Kontakt oss
    • Om forbundet
    • Landsmøtet
    • Ansatte
    • Forbundsstyret
    • Vedtekter for NLR
    • Årsmeldinger
    • Lokalradioprisen
    • Pressebilder og logo
  • Mediepolitikk
    • Handlingsplan
    • Resolusjoner
    • Høringsuttalelser
    • Politiske innspill
Gå til medlemsportal
Gå til konferanseportal
Søk om pressekort
Finn din lokalradio

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Vi bruker cookies for statistikk og for å forbedre brukeropplevelsen. Dine data deles ikke med tredjepart. Ved å fortsette godkjenner du vår personvernerklæring.