Onsdag 14. januar er det nasjonal varslingsprøve med test av tyfonene og Nødvarsel på mobil i hele landet. Da skal også beredskapen på radio testes.
– Å beskytte sivilbefolkningen er en kjerneoppgave for myndighetene i krise og krig. Varslingsprøver er en kritisk del av det å teste den nasjonale beredskapen for å kunne beskytte sivilbefolkningen også i krig, sier Elisabeth Aarsæther, direktør i Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap.
Varslingsprøven 14. januar gjøres over hele landet, klokken 12. Da tester Sivilforsvaret tyfonene med signalet «Viktig melding – søk informasjon». Samtidig sender politiet Nødvarsel på mobil.
Tyfonene når omtrent halve av det bebodde arealet i Norge, mens Nødvarsel skal nå de aller fleste mobiler.
Det er sjette gang varslingsprøven gjennomføres på denne måten. I tillegg har politiet brukt Nødvarsel ved flere reelle hendelser, hvor det har vært akutt fare for liv og helse, siden systemet ble klart til bruk i begynnelsen av 2023.
Nødvarsel går ut til alle oppdaterte mobiltelefoner som befinner seg i Norge og som er koblet på 4G/5G. DSB anslår at rundt 97 prosent av mobiltelefonene som er i aktiv bruk i Norge kan motta Nødvarsel.
Varslingsprøve betyr at alle lokalradioer som er tilknyttet beredskapsavtalen skal videresende NRK Dagsnytt samtidig og uendret på sine frekvenser.
Signalet blir gitt med tyfoner slik:
Tre signalserier med ett minutts opphold mellom seriene. Tuting i tre serier med ett minutts opphold mellom seriene.
Dette betyr: Søk informasjon. Informasjon om hva som skjer og hvordan en skal forholde seg gis gjennom ulike media , f. eks. radio. En rekke lokalradioer er med i en beredskapsavtale og videresender informasjon.




