Det vil fortsatt være mye å høre på i Oslo og Akershus når rikskanalene slår av sine FM-sendere. En rekke lokalradioer fortsetter sine sendinger på FM minst til 2022.
20. september slår NRK av sine FM-sendere i Oslo, Akershus, Vestfold og Østfold. P4 og Radio Norge venter til 8. desember før de forsvinner fra FM.
Samtidig har Stortinget vedtatt at de store kommersielle lokalradioene ikke får lov til å fortsette å sende på FM i storbyene, av frykt for at de kan ta lyttere fra NRK. Flere av disse blir tvunget av lufta mot sin vilje.
Likevel er det mange lokalradioer som fortsetter å sende på FM i Oslo og Akershus. Her er oversikten over de som har fått fornyet konsesjon fram til 31.12.2021. Det er heller ikke vedtatt at FM-nettet slukkes etter det.
AKERSHUS:
Radio Metro
The Beat
Hallo Ski
Dansebandradioen
OSLO:
RadiOrakel
Radio Latin-Amerika
Acem Radio
Kanal 7-Oslo
Radio Maran Ata
Radio Islam Ahmadiyya
Norea Radio Oslo
Pak Radio
Radio Inter FM
NKK Radio
Muslim Radio
Radio Tamil Murasam
Radio Visjon
Radio Riks
I tillegg kommer en rekke lokalradioer som fortsetter å sende på FM til 8. desember 2017.
Jeg skjønner ikke hvor de skal stenge FM nettet!!!
Når det er så mange radiokanaler som sender fortsatt heldigvis, for jeg kjøper ikke DAB+ med dårligere rekkevidde og lyd enn FM! Så synes jeg virkelig også at CanalDigital fortsatt burde overføre disse signalene til radiouttaket i veggen! Men de har skrudd av alt, enda FM nettet fortsatt er i bruk med mange fine radiostasjoner!
Dette er jo elendig service av CanalDigital og sikkert også de andre kabelselskapene!
Rekkevidden er vel knapt en bekymring for en lytter. Bare radiokanalen har nok sendere og en av dem er nært nok deg.
Altså, et FM-nett består av flere sendere (typ NRK), FM-båndet blir ikke slukket.
Det vil være nyttig om lokalradioforbundet og avisene kan orientere oss om radiokanaler som fortsetter å sende i Oslo, med frekvenser og tidsrom.
I det minste en kanal bør få lov til å sende musikk og nyheter 24 timer i døgnet
for folk som har klokkeradioer med radio og bruker det som alarm. Noen ganger skal man jo opp midt på natten for å rekke et fly eller noe annet. (NRK savner jeg ikke)
Man kan ikke si at utbudet av radiokanaler i Oslo vil være noe å skryte av. Bortsett fra radiokanaler for særinteresser (kristne, fremmedspråklige, fagbevegelse, kanaler som kun sender få timer i døgnet osv.) er det ingenting igjen av tilbudet.
Ser at P4-gruppen har passet på at ingen andre som de ser på som konkurrenter får konsesjon til å sende på FM i Oslo. Hvorfor får for eksempel ikke Metro lov til å sende i Oslo? En får håpe at riksrevisjonen konkluderer med at det her har foregått ulovligheter, og at slukkingen av FM blir reversert.
http://www.lokalradio.no/nyheter/radionyheter/aftenposten-vil-granske-fm-slukkingen-riksrevisjonen-sier-nei-10675/
Her blander du fakta. Én – Metro får ikke sende. To – Slukkingen av FM-nettet. De to er uavhengige.