Mange syntes det var en god idè, men pengene satt langt inne. Nå gir Lars Corleone Østli opp forsøket på å relansere en lokalradio for Sarpsborg. Men, han har noen gode råd til de som vil prøve seg på oppstart av lokalradio.
Noen vil sikkert huske Radio 3, Sarpsborg. som startet sine sendinger på FM 106,5 i 1990 og ble fort en enormt populær radiokanal. Lokalradioen beholdt navnet sitt frem til 2005 da den ble kjøpt opp av Mediehuset Østfold og byttet navn til Radio Sarpsborg og senere til Radio Prime.
Når P4 gruppen for noen år siden kjøpte opp kanalen ble navnet P5 og man startet med lokale sendinger, også på DAB. Disse har blitt erstattet med sendinger som sendes fra Oslo og har samme
innhold over hele landet. Dermed er det ikke noe lokalt innhold på det som i dag går som lokalradio på FM og DAB i Sarpsborg.
Det ønsket Lars Corleone Østli å gjøre noe med. Han avsluttet sitt engasjement i NRK tidligere i år og hadde ikke da noen planer om å lage mer radio, men savnet blusset opp igjen ganske fort:
– Jeg har elsket radio hele livet og siden Radio 3 var mitt første sted på lufta for 34 år siden har kanalen en spesiell plass i hjertet mitt, forteller Østli til lokalradio.no, og fortsetter:
– Jeg har hatt en drøm i mange år om å lage en enklere versjon av Radio 3 enn det som gikk på FM 106,5 – altså en musikkbasert kanal med litt lokalt Østfoldprat innimellom. Sammen med de fantastiske jinglene som Per Kristian Indrehus lagde en gang i tiden er jeg ganske sikker på at Radio 3 kunne blitt en flott nostalgi-kanal for innbyggerne i Sarpsborg, samtidig som lyttere andre steder skal kunne finne glede i en enormt stor musikkbase med variert musikk.
Til å begynne med var planen å kjøre en nettbasert radiokanal via app og andre nettsteder som tilbyr radiospilling. Det er ikke noe ledig konsesjon på FM-båndet og DAB ble fort beregnet til å være for dyrt.
Men, en liten radio koster også penger å drive og Østli tok runden til potensielle annonsører for å finne ut om interessen var til stede, og det var den, forsåvidt:
– Jeg tror man aldri kan gjøre grundig nok research, men siden jeg er i full jobb kunne nok arbeidet ha vært grundigere fra min side. Responsen var positiv, de fleste synes det høres gøy ut, likevel har det vært en utfordring å få næringslivet til å åpne lommeboken, sier Lars, og forteller at de fleste
tilbakemeldingene har vært at man gjerne vil se resultater på lytterfronten før man legger inn noen penger.
Han har derfor bestemt seg for å gi opp prosjektet, som vil koste for mye for en enkel kar som bare vil ha en hobby som kan glede andre.
– Mange har nok sett for seg at det skulle bli en fullverdig radiostasjon med morgen og ettermiddags-sendinger, lokale nyheter og overføringer fra både fotball og ishockeykamper – økonomisk sett ligger dette selvfølgelig langt inn i fremtiden, men er noe som er sterkt ønsket, oppsummerer Østlie.
Men, den erfarne radiomannen har lært en del på veien og kommer med noen gode råd til de som ønsker å starte opp en lokal radiostasjon:
– ELSK radio i alle former og ikke forvent å bli mangemillionær.
– Jobb med imaging og vær opptatt av det skal «flyte» for lytteren – tilpass jingler med musikken, slik at det blir som ett helt musikkstykke.
– Tenk utenfor boksen og spill gjerne mer enn de samme 142 sangene hver eneste dag. En av mine forbilder, Even Rognlien, sa en gang: «radio lager ikke hits – vi spiller hits» og når vår historie består av så enormt mange hits, både norske og utenlandske, synes jeg det er rart at musikkutvalget på norsk radio er så lite som det er.
– Vær lokal, men ikke så lokal at du kun snakker om det som skjer i sentrumsgatene – prat om nabobyen også.Fordelen med DAB er jo at du kan sende i flere byer i ett fylke og det bør man utnytte til det fulle, avslutter Lars Corleone Østli.